Jak na běžeckém pásu běhat?
Jak na běžeckém pásu běhat?
Otázka jak správně a efektivně běžecké trenažéry používat je velmi individuální, v základu platí několik pravidel:
Kdy běžecký pás využívat a jak často?
Pro redukci váhy je nejlepší trénink ráno na lačno, kdy jsou zásoby glykogenu (krevního cukru) v organismu na nejnižší úrovni, v důsledku čehož je tělo nuceno mnohem dříve sáhnout na tuky. Vždy by ale člověk měl běhat s odstupem od jídla minimálně 2-3 hodiny. Pro kondiční domácí trénink je vhodná běžecká aktivita minimálně 3-4x týdně, typickou chybou začátečníka je příliš vysoká rychlost běhu, která je spíše na škodu. Rozumná intenzita cvičení je nezbytným předpokladem k tomu, abychom u cvičení vydrželi.
S jakou intenzitou tedy běžecké trenažéry používat ?
Absolutním základem účinného tréninku je pro všechny aerobní aktivity, tedy i běžecký pás tepová frekvence, hlavní ukazatel intenzity cvičení. Pro běžný kondiční trénink je nejvhodnější držet se převážně v nižších tepových frekvencíh něco kolem 70% maximální tepové frekvence. Maximum orientačně zjistíte odpočtením svého věku od čísla 220. (např. pro 35 letého člověka 220-35= 185 tepů/minutu). Bez měření tepové frekvence jen těžko dosáhnete požadovaných výsledků a běžecký pás nesplní Vaše očekávání. Výborné jsou běžecké trenažéry vybavené programem regulujícím rychlost běhu dle vaší tepové frekvence, máte tak jistotu optimálního výkonu. Více o možných funkcích se dočtete na stránce jak vybrat běžecký pás.
Jak dlouho by měl trvat jeden trénink na běžeckých pásech?
K dosažení potřebného tréninkového efektu náš organismus potřebuje dostatečně intenzivní a četné podněty. To znamená pravidelný, ale také dostatečně dlouhý a intenzivní trénink. Obecně lze říci, že pokud chceme dosáhnout snížení podkožního tuku, je třeba běhat déle než 30 min. a se správnou tepovou frekvencí, tak aby tělo energii čerpalo z tuků.
Jak správně běhat běžeckých pásech?
Pro běhání určitě použijte vhodnou sportovní obuv, tělo držte rovně, jen s velmi mírným předklonem, stehna zvedejte výš s tím, že při dopadu nebudete předkopávat z kolen, ale došlápnete přes kolébku chodidla v rovině dopadu na běžecký pás. Ruce mají správně svírat během celého pohybu v lokti téměř stejný úhel a hlavní pohyb přenáší ramenní kloub (s vyšší rychlostí je větší i rozsah pohybu v rameni). Ruce jsou uvolněné, prsty mírně sevřené.
Běžecký pás, trénink a výživa
Nejlepší je využívat běžecký pás alespoň 3x týdně, pro redukci váhy ideálně ráno na lačno, s možnou podporou L-carnitinu na spalování tuku. Na zkvalitnění regenerace a uvolnění je dobré na závěr použít strečing (protahovací cviky). Vhodné je upravit i své výživové návyky, rozdělit celkový denní energetický příjem do několika menších jídel což v praxi znamená především pravidelný stravovací režim (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře). V odpoledních a večerních hodinách je pak pro spalování tuku dobré omezit příjem sacharidů ve stravě a zvýšit podíl bílkovin. Důležité je též neopomíjet ani ostatní důležité látky – jako je vláknina, vitamíny, minerály a kvalitní tuky (tzv. esenciální mastné kyseliny). Pitný režim zabezpečíte obyčejnou stolní vodou, neslazenými čaji, v menší míře minerálkami a iontovými nápoji.
Na závěr nezbývá, než popřát především hodně silnou vůli a pevné cíle. Pokud u cvičení na běžeckých pásech vydržíte, po pár měsících se stane běhání na něm součástí Vašeho deního režimu a zárukou psychické pohody.